Stopy procentowe to bardzo ważne elementy, bez których niemożliwe byłoby właściwe funkcjonowanie rynków finansowych. Stopa procentowa to nic innego jak koszt kapitału, a konkretniej cena, jaką trzeba zapłacić za wcześniejszą pożyczkę pieniężną. Jednak dotyczy ona nie tylko odpowiednich rozliczeń, jakie zachodzą na linii bank-klient, ale również innych transakcji pomiędzy wszelkiego rodzaju instytucjami finansowymi. Z kolei sama wysokość stopy procentowej zawsze ma swoje przełożenie na koszty kredytu. Tym samym coraz częściej klienci śledzą odpowiednie decyzje Rady Polityki Pieniężnej (RPP) w tym aspekcie.
O stopach procentowych
Dzięki zastosowaniu narzędzia, jakim jest stopa procentowa, możliwe jest dokładne wyrażenie kosztów w procentach w skali roku. Z kolei w odwrotnym ujęciu ta sama stopa procentowa informuje każdego z klientów, na jaką kwotę odsetek może liczyć każdy z klientów np. wcześniej spłacając kredyt. Jakie obecnie stopy procentowej NBP są najważniejsze?
Podstawowe stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego
Odpowiedni poziom stóp procentowych w Polsce określany jest przez Radę Polityki Pieniężnej, która jest podstawowym organem podejmującym decyzji w Narodowym Banku Polskim – więcej szczegółów w tym temacie na GospodarkaInfo.pl. Tym samym odpowiednie zmiany stóp procentowych bezpośrednio przekładają się np. na oprocentowanie pożyczek i kredytów. To z kolei wpływa na ich dostępność, a jednocześnie przyczynia się do regulowania ilości pieniędzy w obiegu. Współcześnie na podstawowe stopy procentowej Narodowego Banku Polskiego składają się:
- Stopa referencyjna, gdzie NBP nieustannie emituje bony pieniężne, których odpowiedni poziom rentowności określany jest za pomocą stopy referencyjnej. Z kolei odpowiednie transakcje kupa i sprzedaży takich bonów pozwalają na bardzo dokładne regulowanie płynności na szeroko pojętym rynku międzybankowym.
- Stopa lombardowa, która określa tzw. maksymalne oprocentowanie pożyczek i kredytów na tzw. rynku międzybankowym. Dlatego konkretna zmiana stopy lombardowej bezpośrednio wpływa na ponoszone koszty pieniądza, który pozyskiwany jest później przez banki komercyjne.
- Stopa depozytowa to stopa, która określa wysokość oprocentowania tzw. jednodniowych depozytów, które zakładane są przez wszystkie banki komercyjne na kontach banku centralnego.
- Stopa dyskontowa, która bezpośrednio określa cenę, jaką płacą Narodowemu Bankowi Polskiemu, banki komercyjne za kredyty, które udzielane są pod własne zastawy weksli przedsiębiorstw.
Poziom podstawowych stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego
Odpowiednie poziomy stóp procentowych ustalane są przez Radę Polityki Pieniężnej. W zależności od stabilności rynku, stopy procentowe ustalane są rzadko. Tutaj można posłużyć się przykładem, gdzie od października 2021 roku do początku lutego 2022 roku RPP przeprowadziła, aż pięć podwyżek stóp procentowych, aby stabilizować rynek. Warto jednak pamiętać, że pomimo podwyżek w tym okresie rynek oczekiwał dalszego ich wzrostu, co bezpośrednio prowadzi również do większych rat kredytów.